[Dzień 4] WCPT Congress 2019 Geneva

Ostatni dzień na WCPT Congress w Genewie nie był dla mnie jednak łaskawy. Pewne seminaria cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że trzeba przyjść dostatecznie wcześniej, aby dostać się do środka. Jak się domyślacie nie wpuścili mnie mimo przyjścia przed czasem. Dowiedziałem się jednak, że niektóre z tych sesji będą później publikowane, więc jest szansa, że je zobaczę. A więc, jeśli planujecie się wybierać na przyszłe kongresy to Wskazówka nr. 2 – zaplanujcie sobie tak czas, aby przybyć przynajmniej 10 -15 minut przed rozpoczęciem sesji.

Ciekawostki:

  • kongres w Genewie liczył 4 300 delegatów z 131 krajów
  • na świecie 60% fizjoterapeutów stanowią kobiety
  • Polscy fizjoterapeuci stanowią 4% z pośród 41 krajów korzystających z baz danych, które następnie korzystają Google Translator
  • na kongresie uczestniczyło 4 polskich wystawców
  • stoisko KiF otrzymało nagrodę za najlepsze stoisko na WCPT 2019
  • Genewa to 3. Najdroższe miasto świata (dowiedziałem się dopiero przed wyjazdem, ale jak się ma łeb na karku można zorganizować wyjazd na „Polską” kieszeń bez wyrzeczeń) 
  • następny kongres WCPT odbędzie się 8-10 kwietnia 2021 w Dubaju.
WCPT Congress 2019 Sesje plakatowe - ok. 74 dziennie (222 łącznie w ciągu kongresu)
WCPT Congress 2019 Sesje plakatowe – ok. 74 dziennie (222 łącznie w ciągu kongresu)

Badanie – ICEAGE 

Badanie polegało na przetestowaniu hipotezy. „Ulepszony pakiet opieki fizjoterapeutycznej z dodatkową edukacją, ćwiczeniami oddechowymi i wczesną rehabilitacją zapobiegałby powikłaniom oddechowym, przy czym pacjent szybciej wracałby do zdrowia po nagłej operacji brzusznej w porównaniu do samej standardowej opieki”. Zbadano 284 uczestników na przestrzeni 2016 do 2018r. Okazało się, że dwukrotna codzienna fizjoterapia klatki piersiowej oraz 30-minutowa terapia wysiłkowa w pierwszych siedmiu dniach po operacji brzusznej zapobiega powikłaniom oddechowym oraz skraca pobyt w szpitalu. Poprawia tym samym sprawność fizyczna i jakość życia do 3 miesiecy po zabiegu.

WCPT Congress 2019 - Tak wyglądały wystawy na kongresie
WCPT Congress 2019 – Tak wyglądały wystawy na kongresie

Ceremonia Zamknięcia

O godzinie 17.30 rozpoczeła się ceremonia zamknięcia. Jest to czas w którym podsumowane są 4 dni WCPT Congress 2019 w Genewie. Przyznane zostały nagrody na prelegentów występujących na kongresie. Nagrodę PEDro za najlepsze jakościowo randomizowane badanie otrzymała Ianthe Boden z Australii („Incidence of Complications after Emergency Abdominal surgery Get Exercising (ICEAGE) trial: A multi-centre double-blinded randomised trial”) . Najważniejsze informacje z tego artykułu opisałem wyżej. Na zakończenie została „podarowana” jeszcze jedna nagroda. Każdy uczestnik musiał zajrzeć pod krzesło. Pod którymś z nich czekała koperta z biletem na kolejny kongres WCPT 2021 w Dubaju, z 4 dniowym zakwaterowaniem oraz przelotem.

Podsumowanie

Powiedziałbym, że to już koniec kongresu, ale nie dla mnie. Dla zainteresowanych WCPT organizuje jeszcze kursy PRZED i PO kongresie. Ja będę uczestniczył w kursie PO-kongresowym pt. „Research clinical setting” prowadzonym przez Anne Moseley o której pisałem już w pierwszej relacji z kongresu.
Zachęcam Was do udziału w takim kongresie, jest to świetna okazja do zawarcia międzynarodowych znajomości fizjoterapeutycznych oraz przedyskutowania z innymi nurtującego Was tematu. Kto wie, może znajdziecie tutaj rozwiązanie / metodę dzięki „międzynarodowej perspektywie”. Jest naprawdę mnóstwo możliwości wyniesienia wiedzy z tego kongresu. Zdecydowanie polecam!

Jeśli nie widziałeś relacji z poprzednich dni kongresu serdecznie Cię zapraszam, po prostu kliknij któryś z linków poniżej:

Dzień 1Dzień 2Dzień 3

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Zostaw komentarz