[Dzień 2] WCPT Congress 2019 Geneva

Dzień drugi wymaga już pełnego skupienia. Czas świętowania z otwarcia WCPT minął z wczorajszym zamknięciem hali. W tym poście postaram wprowadzić Cię w strukturę kongresu. Być może uznasz to za coś wartego odwiedzenia i zaplanujesz wjazd na kolejny kongres w 2021r? 

Struktura Kongresu WCPT

 Jest ona niezmienna, poza ostatnim punktem który został wprowadzony na kongresie w 2017r. Na wstępie mogę powiedzieć, że kongres dzieli się na kilka rodzajów sesji naukowych:

 • Classic – osiem prezentacji trwających 8 minut  po których następują 3 minuty na pytania.-
 • Rapid Five – sesja prezentacji skłądająca się z 10 streszczeń, z których każda dostarcza kluczowe wiadomości przy użyciu nie więcej niż 5 slajdów w ciągu 5 minut (5×5) wraz z przydzielonymi czasami dyskusji z poszczególnymi autorami.
 • State of the art – jedna z najbardziej wartościowych sesji. Składają się na nie 12-minutowe prezentacje o najwyższej jakości badaniach, które prawdopodobnie wpłyną na praktykę. Następnie 18-minutowa dyskusja moderowana przez eksperta.
 • Networking sessions – według danych WCPT jest to najczęstszy powód przybycia na kongres. Sesje te stanowią nieformalną okazję do spotkania i rozmowy z osobami o podobnych zainteresowaniach. Tematy sesji mamy wyświetlone przed wejściem i trwają one przeważnie godzinę. Jest to otwarta dyskusja.
 • Discussion sessions – podobna do powyższej sesji z tym wyjątkiem, że dochodzi tutaj do konstruktywnej debaty i kontrowersji, a wszystko to z udziałem liderów w danej dziedzinie. Sesja rozpoczyna się od krótkich wprowadzających komentarzy prelegentów. 
 • Focused symposia – półtorej godzinne sesje prowadzone przez eksperta w danej dziedzinie. Przewodniczący prowadzi grupę prelegentów z co najmniej 3 rejonów świata. Jest to forum, na którym można dyskutować o najnowszych tematach w świeci fizjoterapii łącząc różne perspektywy badawcze i praktyczne.
 • Prezentacje plakatów – są zmieniane codziennie i są pogrupowane tematycznie. Plakaty są wyświetlane przez jeden dzień w godzinach wystaw. Autorzy o wyznaczonych godzinach w czasie 40 minut dyskutują z delegatami
 • Indaba to „strefa spotkań i inspiracji” w hali wystawowej. Wprowadzony po raz pierwszy na Kongresie WCPT 2017.

Ufff…. Dużo tego, ale każdy na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie.

Indaba – WCPT friends

Konieczny punkt na WCPT kiedy jest się tu pierwszy raz. Celem jest zapoznanie się z innymi uczestnikami kongresu lub uzyskanie wskazówek o tych którzy są tu po raz kolejny. Osobiście miałem przyjemność rozmawiać z Katarina z Niemiec. Odpowiedziała na wszystkie moje pytania dotyczące kongresu jak i wymieniliśmy się doświadczeniami fizjoterapeutycznymi z Naszych krajów. Okazuje się, że niemieccy fizjoterapeuci również są pomijani w służbie zdrowia tak, jak ma to miejsce w Polsce. Tak więc, jeśli ktoś z Was będzie się wybierał na przyszły kongres WCPT – Wskazówka nr 1. Odwiedzić punkt WCPT friends. 

KiF – Industry workshop

Prezentacja KiF

Dziś odbyła się prezentacja Naszego KiF-u (Krajowa Izba Fizjoterapeutów). Jej tematem było wprowadzenie międzynarodowej klasyfikacji ICF. Na początku zaprezentowano KiF oraz Nasz kraj: był Wiedźmin były żubry lepiej bym tego nie ujął. Pomimo tego, że moim zdaniem prezentacja była dość czytelna ludzie którzy zadawali pytania (jak i inni słuchacze) nie bardzo rozumieli w jakim celu zostaje to wprowadzane i pozostali w konsternacji nad skomplikowanym kodowaniem. Myślę, że to naturalna reakcja. Kiedy pierwszy raz zetknąłem się z ICF-em również taką miałem. Zapowiedziano również aplikacje (która jest w trakcie tworzenia) wykorzystującą właśnie ICF. Ma ona integrować się z innymi aplikacjami. Dostęp do danych ma mieć również lekarz prowadzący czy pacjent. Zapowiedziano również chęć tłumaczenia aplikacji na język angielski i dzielenia się technologią. Ale o tych informacjach co niektórzy z was mogli czytać na stronie KiF-u. Co z tego będzie czas pokaże. >>>LINK DO ARTYKUŁU O APLIKACJI <<<

Kilka podsumowań z sesji

Nie przeczytacie tutaj jednak o najnowszych super badaniach. Dlaczego? Badania te są bardzo obszerne co uniemożliwiłoby napisanie w miarę zwięzłej relacji. Drugim powodem jest czas, po całym dniu na kongresie siedzę w hotelu i próbuje wypocić coś i wkleić w całość. Uwierzcie nie jest to łatwe.

 1. Podsumowanie z jednego z badań „lżejszego kalibru”  – o nowoczesnej technologii : Posiadanie urządzeń śledzących aktywność u osób z chorobami reumatycznymi bądź mięśniowo-szkieletowymi zwiększało ich umiarkowaną lub intensywną aktywność średnio o 16minut.
 2. Zabawne było wystąpienie jednego z Niemieckich prelegentów, który prezentował badania pt. „Czy pacjent słucha tego co mówi terapeuta?”. Po zaprezentowaniu wyników przedstawił wnioski odpowiadające na pytanie. Pacjent słucha terapeuty kiedy:
 • aktywnie uczestniczy w procesie diagnostycznym (używanie słów „My zdiagnozowaliśmy” zamiast „ja zdiagnozowałem” może pomóc”
 • ćwiczenia są dla niego proste, odpowiednie do codziennego użytku i skuteczne (na zdjęciu powyżej można zobaczīć wykres pokazujący, że pacjenci zapamiętują jedynie do 2 skomplikowanych porad)
 • jasno ustalane oczekiwania pacjentów
 • obawy pacjentów kierowane są do terapeutów

Podsumowanie 

Oczywiście jest to tylko ułamek tego w czym dziś uczestniczyłem oraz tego co się działo na WCPT. Dla zaspokojenia ciekawości niektórych osób uczestniczyłem sesjach związanych z układem mięśniowo-szkieletowym oraz sesjach dotyczących baz danych. Mam nadzieje, że spodobała Wam się moja relacja. Zapraszam jutro na relacje z 3 dnia Kongresu Światowej Kofederacji Fizjoterapii

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Zostaw komentarz