Dziewczynka myjąca ręce

Koronawirus (COVID-19): środki zapobiegawcze i rehabilitacja oddechowa

Koronawirus nazwany jest inaczej SARS-Cov-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome – Cov – 2), natomiast choroba, którą on wywołuje to COVID-19. Nie każdy zakażony SARS-Cov-2 będzie chorował na COVID-19. Dużo osób dlatego przechodzi ten stan bezobjawowo, więc jeśli możesz to #zostańwdomu. Nadmienie, że wraz ze wzrostem zakażeń pojawiła się też masa artykułów na temat koronawirusa zawierająca błędy lub nieprawdziwe informacje.

Jakiś czas temu Cochrane utworzyło specjalną kolekcję. Ma ona za zadanie zapewnienie dostępu do przeglądów systematycznych, które są istotne dla tymczasowych wytycznych WHO. W tym artykule postaram się przedstawić niektóre z nich.

Notka od autorów:

„Różne rodzaje patogenów i sposoby ich przenoszenia, w porównaniu z tym, co obecnie wiadomo o COVID-19, mogą ograniczać możliwość zastosowania dowodów naukowych podsumowanych w tych przeglądach.  Należy pamiętać, że recenzje zawarte w tym przeglądzie podsumowują dowody naukowe, a ich włączenie nie oznacza, że ​​wykazane interwencje okazały się skutecznym środkiem zapobiegawczym.”

Koronawirus – interwencje

 Epidemie wirusowe lub pandemie ostrych infekcji dróg oddechowych (SARS) np. grypa czy  ostry zespół oddechowy o ciężkim przebiegu, stanowią globalne zagrożenie. Środki zapobiegawcze takie jak: leki przeciwwirusowe lub szczepienia mogą okazać się niewystarczające. 

W obecnej sytuacji, aby ograniczyć przenoszenie wirusa SARS-Cov-2 należałoby wdrożyć dodatkowe środki takie jak:

 • Częste mycie rąk z dodatkowymi środkami antyseptycznymi
 • Stosowanie rękawiczek, fartuchów, masek z aparatem filtrującym (prawidłowe używanie środków ochrony)
 • Diagnoza osób podejrzanych i wyodrębnienie prawdopodobnych przypadków

Należy zwrócić uwagę na zastosowanie powyższych zasad u małych dzieci, ponieważ to one na ogół są dobrym źródłem dla rozmnażania się wirusów oddechowych.

Przestrzeganie zasad higieny rąk 

„Przestrzeganie zasad higieny rąk jest uważane za skuteczny środek zapobiegawczy. „

Przegląd oparty jest 26 badaniach przeprowadzonych w szpitalach i placówkach opieki długoterminowej z różnych krajów, co więcej 14 badań zostało opartych o zalecenia WHO.

Jeśli ktoś z Was lub Waszego otoczenia ma problem z przestrzeganiem zasad higieny rąk mogą pomóc mu poniższe wskazówki:

 • Edukowanie na temat przestrzegania zasad higieny rąk
 • Ładny zapach lub „znaki ostrzegawcze” na opakowaniach preparatów do dezynfekcji
 • Umieszczanie żelu dezynfekującego na bazie alkoholu w pobliżu  umywalki

Standardowe środki ostrożności

Standardowe środki ostrożności odnoszą się do systemu działań takich jak stosowanie środków ochrony osobistej lub przestrzeganie zasad bezpiecznego obchodzenia się ze sprzętem medycznym. Badania odbyły na 673 osobach pracujących w służbie zdrowia.

Te elementy prawdopodobnie poprawiają przestrzeganie standardowych środków ostrożności:

 • Edukacja wizualna (wizualizacja dyspersji cząsteczek oddechowych) prawdopodobnie poprawia stosowanie ochrony twarzy
 • Wzajemna kontrola
 • Listy kontrolne i kolorowe wskazówki

 Środki ostrożności w kontakcie z noworodkami

 Noworodki są narażone na różne infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze. W szczególności bardzo niska masa urodzeniowa cechuje się obniżoną odpornością na czynniki chorobowe. Według przeglądu oferowanego przez Cochrane nie wykazano dowodów, że stosowanie odzieży ochronnej zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji. Zaleca się jednak środki ostrożności takie jak: mycie rąk oraz piersi przed jak i po karmieniu.

Covid-19

Rehabilitacja oddechowa

Koronawirus (SARS-Cov-2) jest wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego, choroba nim wywoływana prowadzi do ostrej niewydolności oddechowej. W związku z tym, wczesna rehabilitacja oddechowa może łagodzić objawy duszności, a ostatecznie poprawiać funkcjonowanie i wpływać na jakość życia. (Chin J. 2020)

Warto zatem zadbać o swój układ oddechowy, ponieważ jeśli będziemy działać profilaktycznie to dobry stan wyjściowy pomoże nam łagodniej przejść ewentualną chorobę.

Z racji tego, że artykuł (Chin J. 2020) jest w jezyku chińskim i nie jestem w stanie go przetłumaczyć, ani zrozumieć. Dlatego też polecam Poradnik dla pacjentaopracowany na bazie chińskiego artykułu przez fizjoterapeutkę Sandrę Osipiuk-Sienkiewicz, którą możecie znaleźć na stronie sofizjo.pl

Podsumowanie

Nie wszystkie informacje zawarte w sieci są godne uwagi. Należy je weryfikować lub korzystać z pewnych źródeł. I nie pisze tutaj o tym, aby bagatelizować sprawę i odciąć się od tematu, tylko mądrze do tego podchodzić. Bądźmy świadomi powagi sytuacji, chrońmy siebie oraz innych. Powyższy wpis nie odkrywa nowych sposób na stu-procentowe zapobiegnięcie zakażeniu przez koronawirus, rzuca jednak światło na przeprowadzone badania i płynące z nich wnioski. Dlatego też przestrzegajmy wprowadzonych zasad, używajmy środków ochrony osobistej (zgodnie z techniką), a zażegnamy epidemie koronawirus dużo szybciej.

Źródło:

 1. https://www.cochrane.org/pl/node/64659
 2. https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
 3. https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
 4. Chin J „Recommendations for respiratory rehabilitation of COVID-19 in adult” Tuberc Respir Dis (2020)

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Zostaw komentarz