Kim jest fizjoterapeuta?
Zawód fizjoterapeuty wiąże się z wieloma niejasnościami. Zapewne nie tylko ja jako fizjoterapeuta, ale koledzy po fachu bądź studenci tego kierunku, spotkali się z poniższym schematem:
X: -Kim jesteś? (Co studiujesz?)
Y: – Fizjoterapeutą (Fizjoterapie)
X: – A czyli masujesz…
I na tym przeważnie kończy się ta rozmowa odnośnie tego co robimy. Błąd!
Innym przykładem mogą być sondy uliczne tudzież internetowe, w których ludzie uważają fizjoterapeutę za masażystę lub na pytanie „Do kogo udasz się z bolącym kręgosłupem?” odpowiadają stanowczo „Na pewno nie do fizjoterapeuty, do lekarza”.
Jeśli interesuje Cię zawód fizjoterapeuty, poniżej znajdziesz niezbędne i wyczerpujące informacje na ten temat.
Zawód fizjoterapeuty – garść suchej teorii z ustawy o zawodzie.
Zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Jednolite studia magisterskie trwają 5 lat oraz kończą się tytułem „fizjoterapeuty”. Fizjoterapeuta udziela świadczeń zdrowotnych takich jak:
– diagnostyka funkcjonalna pacjenta
– kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie fizykoterapii
– planowanie i prowadzenie kinezyterapii
– wykonywanie masażu
– zlecanie wyrobów medycznych
– dobieranie do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych
– nauczanie pacjentów posługiwania się wyrobami medycznymi
– prowadzenie fizjoprofilaktyki
– wydawanie opinii i orzeczeń odnośnie stanu funkcjonalnego osób poddawanych fizjoterapii
– nauczanie pacjentów mechanizmów kompensacyjnych i adaptacji do zmiennego potencjału funkcji ciała i aktywności
Fizjoterapeuci również mogą nauczać na uczelniach, prowadzić prace naukowo-badawcze oraz kierować zespołem fizjoterapeutów.
Jednak co to wszystko znaczy? Niżej drogi czytelniku znajdziesz to prościej opisane.
Czy wiesz czego uczy się fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta, dawniej zwany „rehabilitantem” w czasie swoich studiów uczy się podobnych przedmiotów co lekarze czy pielęgniarki. Poznaje on specyfikę różnych chorób, ich objawy oraz wskazania i przeciwwskazania. Zgłębia tajniki anatomii i fizjologii oraz przedmiotów, które pomagają zrozumieć jak funkcjonuje układ ruchu człowieka. Studiuje również metody diagnostyki funkcjonalnej, aby jak najdokładniej określić Twój stan zdrowia. Poza przedmiotami ściśle związanymi z kierunkiem zdobywa wiedzę z zakresu psychologii czy pedagogiki, które pozwalają mu na lepsze wejście w relacje terapeuta-pacjent oraz zrozumienie istoty problemu z którym się do niego przychodzi. Fizjoterapeuci mają obowiązek ciągłego dokształcania się, stąd wielu absolwentów po studiach decyduje się również na podjęcie dalszej nauki na studiach podyplomowych bądź szkolą się płacąc niemałe kwoty* za kursy specjalistyczne stosowane współcześnie na świecie.
*Ciekawostka: Niektóre ceny kursów potrafią osiągać kilka tysięcy złotych.
W czym i jak może Ci pomóc fizjoterapeuta?
Jeśli dolegliwość nie jest spowodowana bakterią, wirusem, patogenem czy nowotworem, a jest dysfunkcją w obrębie mechaniki ciała to znajdziesz u niego pomoc. Krótko mówiąc: bolące stawy / mięśnie, ból promieniujący, stan przed lub po operacji, problemy z kolanem podczas biegania, wady postawy i szereg innych schorzeń związanych z układami kostno-stawowymi, mięśniowym czy nerwowym. Pamiętaj jednak, że fizjoterapeuta to nie cudotwórca, a jedynie człowiek, który umiejętnie „manipulując” ciałem pobudza go do samoregenreacji.
Fizjoterapeuta wykonuje szczegółową diagnostykę, planuje Twoją rehabilitacje, rozpisuje zabiegi i ze szczególną starannością dba o to aby zapewnić Ci jak najszybszy powrót do zdrowia. Nauczy Cię również jak samodzielnie wykonywać ćwiczenia w domu lub na siłowni, podpowie jak „żyć” alby nie nabawić się kontuzji.
Wykonuje zabiegi wykorzystujące bodźce fizyczne np. laseroterapię, elektroterapię, pole magnetyczne, ultradźwięki oraz stosuje leczenie ruchem, w co wlicza się ćwiczenia indywidualne lub w odciążeniu, rozumiane często przez pacjentów jako „podwieszki”. Podejmuje się on również takich zabiegów jak masaż leczniczy, limfatyczny, kontarlateralny czy tensegracyjny. Jednakże człowiek ten nie może być zwany „masażystą”, ponieważ masaż wchodzi jedynie w skład jego kompetencji.
Tak jak już wcześniej wspomniałem fizjoterapeuta może również pracować w oparciu o metody specjalistyczne np. PNF, Vojty, terapie manualną wg różnych autorów, kinesio / kinesiology taping czy inne.
Gdzie znajdę fizjoterapeutę?
Wiele fizjoterapeutów posiada własne gabinety, aczkolwiek zdecydowana większość pracuje w publicznych bądź niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. W szpitalu znajdzie on miejsce w chirurgii, położnictwie, kardiologii, neurologii, onkologii, ortopedii oraz pediatrii czy geriatrii. Fizjoterapeuta może posiadać własną stronę internetową, fanpage lub można go znaleźć w różnych serwisach tj. znanylekarz.pl . Jest to dobra metoda wyszukiwania swojego fizjoterapeuty, ponieważ możemy sprawdzić opinie innych ludzi na jego temat. Wybierajmy mądrze swojego fizjoterapeutę, ale dajmy też szanse tym, którym tych opinii brakuje. Alternatywnym sposobem będzie po prostu podpytanie znajomych, którzy przeszli rehabilitacje czy mogą kogoś polecić. Aktualnie możecie również sprawdzić fizjoterapeutę oraz jego kompetencje czy miejsce pracy w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów.
Mam nadzieje, że rozwikłałem Twoje wątpliwości co do tego kim jest fizjoterapeuta. Jeśli jest coś o co chciałbyś dopytać lub czegoś nie dopowiedziałem to zachęcam Cię do podzielenia się tym w komentarzu bądź poprzez formularz kontaktowy znajdujący się u góry strony. Na koniec zostawię Cie z jednym pytaniem: Czy fizjoterapeuta może zastąpić ortopedę? A jeśli artykuł Ci się spodobał, udostępnij i podziel się nim ze swoimi znajomymi!
Źródła:
1) https://kif.info.pl/ustawa-o-zawodzie-fizjoterapeuty/
2) Zawód fizjoterapeuty – Opracowanie własne.